Forum

Papagali, programare on the fly şi ceva în plus

Neautentificat.

#1 2011-07-25 11:08:08

robydascalu
In vizita :)
Registered: 2011-07-25

Nimfa

Buna ziua ma numesc Robert am 14 ani si sunt din Navodari,ieri am achizitionat o nimfa de la un magazin de animale din mall si am cateva intrebari eu am avut vreo 3 perusi dar au zburat toti:((asa deci am puso tot in cusca lor mai exact :
http://www.google.ro/imgres?q=cusca+nim … sDQ&zoom=1
dar pe verde si ma intrebam daca este destul de spatioasa,si daca nu ce pot sa ii fac tin sa precizez ca mama nu este de acord sa dea bani pe alta cusca..dar poate reusesc sa o duc la cineva sa o mai mareasca sau asa ceva si inca ceva tin sa precizez ca este destul de violenta adica daca bag mana la ea in cusca ma musca pana la sangerari,si tremura tot timpul cand intru in camera

Editat ultima oară de robydascalu (2011-07-25 11:11:49)

#2 2011-07-25 18:44:12

dana_aqvila
Superadept
Locaţie arad
Registered: 2011-04-04

Re: Nimfa

genul ala de colivie e mica si pentru perusi.... sad nu e bine sa achizitionezi animale daca nu ai conditii sa le oferi, imi pare rau ca sunt foarte sincera, dar acesta este adevarul... inainte de a cumpara un animal de companie, mai intai faci rost de spatiul in care il vei tine si nu invers... trebuie sa te gandesti ca animalul pe care il achizitionezi are si el suflet si are nevoie de niste conditii normale de trai... un papagal nimfa are nevoie de un spatiu mult mai mare decat un perus, are penele foarte lungi si in colivia pe care ai arata-o risca sa isi rupa toate penele...pasarea mai costa si dupa ce o cumperi, costa hrana, jucariile, vitaminele, vizitele la veterinar... o nimfa traieste pana la 25 de ani... cand te-ai gandit sa o cumperi ai luat toate aspectele acestea in calcul ?
oricum, acum iti mai ramane doar sa incerci sa o convingi  pe mama ta sa iti cumpere o colivie potrivita pentru pasarea ta... spune-i ca o ajuti la treburile casei daca iti cumpara colivie, inveti mai bine, etc, poti gasi o gramada de motive pentru care ai putea primi o colive...

cand alegi o colivie. trebuie sa tii cont de urmatoarele lucruri, citez :

"Pentru a se simti confortabil o nimfa trebuie sa aiba o colivie care sa-i permita sa-si intinda aripile fara a se lovi de gratii, ceea ce inseamna ca trebuie sa masoare un minimum de 55cm latime, 55cm adancime si 66-70cm inaltime. Nu uitati de faptul ca accesoriile si jucariile din colivie limiteaza si ele spatiul. Regula general valabila este sa cumparati o colivie cat mai mare pentru a oferi papagalului dumneavoastra o viata cat mai placuta si sanatoasa. Daca aveti doua sau mai multe nimfe va trebui sa achizitionati o colivie si mai mare sau o voliera. Evitati sa folositi colivii la mana a doua, acestea pot purta diverse boli sau bacterii de la fostii locuitori.

Colivia trebuie sa fie confectionata din otel inoxidabil si sa nu aiba parti ascutite in care pasarea sa se poata rani. Asigurati-va ca usita coliviei are o incuietoare de siguranta pentru ca papagalii sunt foarte abili si inteligenti si pot deschide usor o incuietoare simpla. Ideale sunt coliviile cu bare orizontale, acestea oferind pasarii si posibilitatea efectuarii unor exercitii fizice de catarare. Atunci cand alegeti colivia potrivita, va trebui sa aveti in vedere si distanta dintre bare, care nu trebuie sa fie mai mare de 2cm, pentru a preveni blocarea capului nimfei intre ele. Ideal este sa achizitionati o colivie care sa aiba acoperisul amenajat in asa fel incat, in timpul petrecut in afara coliviei, pasarea sa poata sta confortabil chiar pe acoperisul coliviei."

sursa http://www.latifa.ro/pasari/papagali/in … alul-nimfa

bafta, sper sa reusesti sa o convingi.

ps: nu cred ca ai putea modifica colivia mica, adica in sesnsul sa o maresti... daca tai din colivie , risti sa ramai cu parti ascutite in care nimfa se pate rani.

Editat ultima oară de dana_aqvila (2011-07-25 18:50:19)

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni."

#3 2011-07-26 10:30:59

Marcel
Owner
Locaţie Cluj-Napoca
Registered: 2005-01-28
Site web

Re: Nimfa

Pare cam mica acea colivie. Si as recomanda cel putin doua stinghii ca poate ii place sa topaie de pe una pe alta. O colivie pentru papagalii nimfa poate fi destul de scumpa, intr-adevar... de ordinul sutelor de lei.

De ce au zburat perusii? Sa verifici la sistemul acela de colivie ca nu cumva papagalii pot sa deschida usile glisante. Ca daca da, atunci ar trebui blocate cu sarma sau ceva ce sa le tina inchise. Eu foloseam prinzatori de rufe, puneam deasupra usilor si nu puteau sa le deschida. Uite aici, ce usor pot ei sa deschida usile unei colivii:

Usile glisante nu mi se par un design prea fericit, chiar daca sunt mai usor de fabricat. Se pot deschide usor si e risc si de accidente.

dana_aqvila a scris

Evitati sa folositi colivii la mana a doua, acestea pot purta diverse boli sau bacterii de la fostii locuitori.

O colivie trebuie spalata si dezinfectata chiar daca ai cumparat-o noua. Daca unul din papagali s-a imbolnavit, din nou, trebuie curatata bine bine. O colivie second-hand e buna si ea, dar trebuie spalata riguros, sa nu ramana urme de excremente pe vase, sthinghii, gratii sau pene prinse prin diverse coltusoare.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Antet forum