Forum

Papagali, programare on the fly şi ceva în plus

Neautentificat.

#1 2011-11-25 01:53:31

lascuciprian
Adept
Registered: 2011-11-25

Iubitii nostrii perusi ne ingrijoreaza!

In primul rand salut toata familia iubitorilor de animale!
Cu ceva vreme in urma,logodnica mea imi spune:ce ar fi daca am adopta 1 pereche de Perusi.Nu am strambat din nas eu fiind un iubitor de animale si nerabdator a 2-ua zi a merge sa ne marim familia.
Zis si facut...:).Am ajuns in Lotus Center la Animax,eu eram inebunit uitandu-ma la toate animalutzele d'acolo smile,cand ajungem la colivia papagalilor ii vedem pe ''EI'' adica pe Bella si Riki cum i-am botezat,draguti foc.Mentionez faptul ca in colivie erau la 15-20 de Perusi.Ea statea pe acel bat din plastic si se uita fix la noi,El era ft agitat pe jos.Ne-am zis ''DA'' ei sunt alesii nostrii,ar face o pereche frumoasa.
Am cumparat tot ce ne trebuia,colivie full accesoriza,mancare,vitamine,iara mancare,nisip,jucarioare.
Drumul zic eu a fost destul de lung pentru ei ca noi stam la o distanta de 62km de Oradea de unde i-am luat.
Ajungem aks,erau speriati saracii foc,a durat 2-3 ore bune pana s-au acomodat cat de cat si au inceput sa manance,mentionez ca apa nu au baut.
Pe la 21:30-22:00 au inceput sa-si curete penajul si se cam inchidea cortina pentru a merge la somn.
Noi stam la bloc si temperatura constanta e de 22 grade.Am pus la usi tot felul de haine sa nu se faca curent (PROVIZORIU),i-am cazat in living la o distanta de aprox. 20-30 cm de calorifer acoperand colivia cu cearceaf din bumbac verde dar lasand spatiu sa respire ca asa am citit noi pe internet ca se odihnesc mai bine IUBITII nostrii smile.
Dimineata 7:30-8:00 somnorosi se intand isi periaza penejul,tot felul.Noi ne-am dus la munca ca toti oamenii,unul iesind la 16:00 altul la 18:00 si pe parcusul asta ne dadeam mesaje ca abia asteptam sa ajungem aks la copilasii nostrii si ne intrabam ca oare ce fac ei,asa aproape toata saptamana.
Noi cand i-am cumparat n-am fost atenti mare lucru la detalii...pur si simplu ne-au fermecat.Ajungand aks El adik Riki tremura,ne-am gandit ca poate de frica,dar am observat ca nu tot timpul,doar cand suntem amandoi prin preajma.in rest arata ok zicem noi si la ce-am mai citit pe internet cum se manifesta bolile lor.
Pana azi...cand vin acasa si mi se spune ca Bella nu se simte bine ca e somnoroasa,de mancare nu s-a atins nici-unul,de apa nu mai zic ca nu se observa daca bea sau nu,la fundulet era pe penaj verzui,tot statea intr-un picior si cu ochii inchisi.Va dati seama ca ne-am speriat foarte tare.Am sunat de unde i-am luat le-am spus simptomele si ne-au zis sa-i administram Doxivit de unde sa luam la ora 8:30 asa ceva nush,infine.Piciorusele erau calde,cacutza era ok zic eu,fara diaree,sau culori ciudate,desi ma intreb de unde ar avea culoarea aia pe penajul fundului?
A stat sa o prindem am luat o veioza i-am facut un patutz si am puso acolo la caldurica si tot am vb cu ea si-am mangaiatoo pana si-a mai revenit...a zburat pe dulap unde era si baietelul nostri Riki el tot cu aceeasi problema cu tremuratul cateodata numai coditza sau cand ne apropiem mai mult de el TOT.
Au inceput sa manance chiar ft mult ca ne miram nu se mai opresc,au baut apitza vitaminizata amandoi,ne-am mai jucat putin au inceput sa se urce la noi pe maine(degete,cap,umar),dar cu frica.
INTREBAREA MEA ESTE: de ce tremura Riki si ce s-a intamplat cu Bella azi?
VA ROG orice sfat imi este de folos,suntem la inceput si vrem sa fie fericiti cu noi.

#2 2011-11-25 11:27:56

lascuciprian
Adept

Re: Iubitii nostrii perusi ne ingrijoreaza!

nimeni? sad

#3 2011-11-25 11:55:25

lascuciprian
Adept

Buna dimineata,starea iubitilor nostrii e la fel,am facut niste poze la cacutza sa-mi ziceti daca e vreo problema de la alimentatie.Am sa mai postez si o filmare cu ei sa le vedeti starea.Sper sa se vada tremuratul lui Riki pe filmare.
Asteptam un sfat va rugam...
ea este Bella smile
picture002dz.th.jpg
-partea de sus e a lui Riki si cea de jos a lui Bella
77915044.th.jpg
Filmarea: file11661.mp4.th.jpg

Editat ultima oară de lascuciprian (2011-11-25 14:56:45)

#4 2011-11-25 14:34:07

adita
Moderator
Locaţie bucuresti
Registered: 2007-03-30

buna . in primul rand sunt foarte scumpici si ea e o frumusete mica de lutino :X el e puiutz si pare a fi ok . tremuratul e din cauza k inca ii e frica . rahateii arata ok . ea intradevar si in filmulet e bosumflata . mergi pana la un veterinar cu ea ca sa te asiguri k e ok . cei d la pet shop pot sa iti zica sa ii dai vitamine sau altceva dar ei zic asa la general. mergi cu ea pana la veterinar si scapi de griji dar incearca sa gasesti unul care se pricepe un pic mai mult la perusi sa nu fie unul kre stie multe despre caini si pisici si despre pasari strictul necesar . bafta si sanatate multa la frumosii aia mici smile

" speranta moare ultima "

#5 2011-11-25 14:36:50

lascuciprian
Adept

din pacate avem in oras 2 veterinari si aia vai s'amar.Nu avem incredere ca suntem patiti cu ei deja de 2 ori.
Am copilarit cu o pisica Birmaneza din Scoala generala pana in Facultate pana am ajuns cu ea la unul din veterinari si ne-a murit.Am suferit foarte mult dupa ea...:(

Editat ultima oară de lascuciprian (2011-11-25 15:00:26)

#6 2011-11-25 15:02:51

lascuciprian
Adept

va multumim...

#7 2011-11-26 16:06:04

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

daca ea nu isi revine da-i un telefon veterinarului nostru Dr. Tudor Laurentiu: 0744585321 si spune-i k nu esti din bucuresti si ce simptome are si sa iti dea un sfat ceva ...

#8 2011-11-26 16:38:02

lascuciprian
Adept

adita a scris

daca ea nu isi revine da-i un telefon veterinarului nostru Dr. Tudor Laurentiu: 0744585321 si spune-i k nu esti din bucuresti si ce simptome are si sa iti dea un sfat ceva ...

Din pacate tot sun si nu-mi raspunde nimeni...ce pot sa zic de starea ei k dimineata e vioaie apoi dupa ce mananca se lasa o stare pe ea foarte nasola(sta ghemuita desii am pus o veioza sa stea aprinsa pe ea,se mai trezeste la 5min mai merge spre mancare si mananca putin apoi aceeasi stare,cacutza e verde cu alb,mai vorbeste din cand in cand cu Riki apoi iara intra in starea ei de somnolenta)...ni se rupe inima cand o vedem asa si nu avem la cine apela sad
Noua stare a lui Bella: img1241z.th.jpg
img1242yh.th.jpg

Editat ultima oară de lascuciprian (2011-11-26 17:21:40)

#9 2011-11-26 17:07:14

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

e weekend si probabil de aia nu raspunde. incearca pe luni ... altceva nu stiu ce sa iti zic . incearca totusi sa mergi la un cabinet de pe acolo , vezi ce iti zice si ce iti da si cand iti raspunde dr Tudor ii spui si ce ti-au dat . decat sa stai asa sa nu faci nimic ....

#10 2011-11-26 17:25:06

lascuciprian
Adept

adita a scris

e weekend si probabil de aia nu raspunde. incearca pe luni ... altceva nu stiu ce sa iti zic . incearca totusi sa mergi la un cabinet de pe acolo , vezi ce iti zice si ce iti da si cand iti raspunde dr Tudor ii spui si ce ti-au dat . decat sa stai asa sa nu faci nimic ....

amandoi veterinarii sunt plecati din localitate.Unul mi-a zis ca nu stie ce sa-mi zica ca nu prea se pricepe altul mi-a zis sa-i dau laptisor de matca.
si ce-am observat mai nou tot il impinge pe Riki sa se cuibareasca langa el,el bineanteles nu sta si merge pe dulap ca am niste ursuleti din plus si se cuibareste acolo img1243sz.th.jpg

Editat ultima oară de lascuciprian (2011-11-26 17:39:35)

Antet forum