Forum

Papagali, programare on the fly şi ceva în plus

Neautentificat.

#1 2011-12-10 22:24:42

iuliana_kat
Adept
Registered: 2011-12-10

Perusika mea are oua. Ce trebuie sa fac?

Buna,
Incep prin a spune ca am o pereche de perusi adorabili: Ema si Coco. Cand i-am cumparat erau puiuti. Acum trei ani l-am cumparat pe Riki. Iar anul trecut am considerat ca are nevoie de pereche fiindca statea cam trist. S-au impacat bine dar in primavara acestui an Riki a murit. A fost tristete mare. Inclusiv ptr Ema. Dupa o luna am cumparat un alt baietel Coco. Din octombrie am observat ca Ema e agitata si parca nu-si gasea locul cu toate ca facuse cunostinta cu Coco  de doar 5 luni. Am luat un cuib, iar in ajun de Mos Nicolae, venind de la servici am constatat ca Ema sta cam mult in cuib. Dupa ce a iesit....surpriza: un ou perfect, alb. Dupa doua zile de 7 decembrie a mai aparut unul iar din acea zi cloceste intr-una zi si noapte  nu a mai iesit din cuib decat de 3 ori pe zi ptr as face nevoile. Ieri (9 dec) a aparut al treilea ou. Coco se agita intr-una si sta pe langa cuib. Chiar intra la ea sa-i dea mancare. Am cateva intrebari fiindca nu stiu ce sa fac:
1. E normal ca fecalele Emei sa fie mari si moi?
2. Cate oua poate face?
3. E suficienta mancare care i-o da Coco? Seminte, baton, galbenus de ou? TRebuie sa-i dau si altceva?
4. Ce fac cand apar puii? Ce mananca? Vor trai daca este prima ei experienta?

Va multumesc mult.

#2 2011-12-11 00:01:06

begginer
Superadept
Locaţie Constanta
Registered: 2011-08-28

Re: Perusika mea are oua. Ce trebuie sa fac?

1 Da e normal
2 Poate face 6-7 oua dar recomandat este sa-i lasi la clocit maxim 4 pentru a nu avea probleme tinand cont ca e la prima clocitoare .
4 Incearca sa le pui vitamine in apa , dale morcov , ardei , patrunjel diversifica.
5 Perusoaica se  ocupa de cresterea lor pana la 4 saptamani atunci ei incep sa devina independenti. Fii si tu atent la restul detaliitor pentru alte nelamuriri scriene.

Multi oameni isi imagineaza ca daca gandesc ca o pasare , vor ajunge sa zboare .

http://floringrigoras.sunphoto.ro

#3 2011-12-11 00:08:58

iuliana_kat
Adept

Multumesc mult ptr raspuns. Sper sa revin cu vesti bune. Un ou e mai mare iar celelate 2 mai mici.  Maine ar trebui sa apara al patrulea ou.
O seara buna

#4 2011-12-11 02:12:22

adita
Moderator
Locaţie bucuresti
Registered: 2007-03-30

1 cand sunt "gravide" au ditamai gainatzul big_smile
2 eu stiu ca pana la 9-10 se poate ajunge si te-as sfatui sa nu faci ce a zis begginer adik sa ii iei din oua pt ca poti avea surpriza ca dupa aia sa inceapa sa le arunce ea pe toate sau sa le sparga ... si in plus e ca si cum tu ai face 3 copiii si cineva ti-ar lua 1 din ei ca asa s-au gandit ca ti-ar fi mai usor
3 vitaminele in apa nu prea au la ce sa ajute . pt a mia oara : perusii nu beau foarte multa apa deci cam cat din vitaminele alea ar ajunge in corp ? eu cat au depus ale mele le-am dat si ovomix cu morcov ras , ala ajuta si cand ies puii din oua , e ca un fel de terci . vitamine le [poti da din alea la plic de la vitakraft si in rest mancare normala si legume si ai grija la schimbarile de temperatura , curent sau alte dastea . incearca sa pastrezi o temperatura constanta in camera
4 cand apar puii nu faci nimic ii lasi acolo k au mami cu tati grija de ei . eventual dupa 2 zile cam asa poti sa te mai uiti in cuib usor sa vezi daca sunt ok puii si daca nu e vreunul respins . se vede clar cand sunt hraniti ca fac niste gusi marrrriiiii big_smile la mine au trait toti si ambele fete au fost la prima serie de pui
begginer mamica lor se ocupa mai mult de 4 sapt de ei . pt ca la o luna din cate imi amintesc eu incep si ei sa mai exploreze ce e in jur dar tot in cuib dorm mami tot cu ei doarme si inca le mai da sa pape
bafta multa iuliana smile

" speranta moare ultima "

#5 2011-12-11 11:39:08

iuliana_kat
Adept

Ms Aditza

#6 2011-12-11 15:54:11

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

cu placere iuliana

#7 2011-12-15 00:15:41

iuliana_kat
Adept

Ema are deja 5 oua si le cloceste zi si noapte. Coco doarme langa ea in cuib. II da sa manance dar cand ea iese (foarte rar si putin) si vrea sa manance el o goneste. De ce?

#8 2011-12-15 03:39:40

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

de obsedat mic c e , vrea sa o tina non stop in cuib tongue sa se asigure k sta si cloceste sa ii iasa puii big_smile altfel nu imi pot imagina de ce . dar atata timp kt el o hraneste e ok smile si pana se supara ea si il ciufuleste sa o lase in pace tongue

#9 2011-12-16 10:01:32

iuliana_kat
Adept

Nu le-am dat niciodata vitamine in apa, dar ieri le-am cumparat si le-am pus 3 picaturi. Astazi dimineata am obs ca baietelul a facut moale verde deschis si apos. Este de la vitamine? Le-am schimbat apa. Ce se intampla? E bolnav? Sau ceva trecator? El mananca in continoare si pare sa se simta bn dar sunt ingrijorata.

#10 2011-12-16 15:30:02

begginer
Superadept
Locaţie Constanta
Registered: 2011-08-28

Ce fel de vitamine le-ai dat Iuliana ?

Multi oameni isi imagineaza ca daca gandesc ca o pasare , vor ajunge sa zboare .

http://floringrigoras.sunphoto.ro

Antet forum