Nu ești autentificat.

#1 2013-09-14 13:24:27

miki
Membru
Data înregistrării: 2013-09-14

nimfa aterizata

Dragilor, de 2 zile sunt posesoarea unei nimfe care mi-a intrat in dormitor pe o bucatica de geam deschis. Am cautat anunturi de nimfe pierdute dar n-am gasit nimic.. Asa ca i-am cumparat o colivie maricica, am dotat-o cu de toate si i-am facut loc in zoo-ul meu..
Pare a fi un mascul adult (ma ghidez dupa ce am citi pe Net) , nu are aripile taiate,a muscat serios cand l-am prins si cand l-am mutat in colivie si s-a adaptat destul de binisor. Adica a mancat din prima zi, a baut si a doua zi a inceput sa si scoata niste triluri. Dupa cum se "piaptana" si cat de infoiat sta, pare a nu fi stresat decat cand ma apropii sau bag mana la el. Atunci deschide ciocul si sasaie ca o pisica..

Acum, am doua posibilitati :
- sa-i gasesc stapanul ( cum, oare ??) si sa-l inapoiez ca o plange dupa el, saracul. In plus, eu mai am 3 catzei shih tzu si un acvariu de 400 l, adica am cu ce ma ocupa.
- sa-l pastrez, daca nu-i gasesc stapanii si ptr ca mi-e tare drag.

Dar, din motive de catzei - care daca au ocazia, prind vrabii - nu cred ca ar fi indicat sa-i dau drumul prin casa..In plus casa mea are geamuri mari si s-ar lovi, ar cadea si ar fi victima catzeilor. Oricum, astia il cam latra si daca ramane la mine cred ca o sa latre si el!

De la voi am nevoie de urmatoarele :
- daca stiti un site de "nimfe pierdute"
- sa-mi spuneti daca Rocco (!) ar fi fericit daca nu va iesi niciodata din colivie
- daca are nevoie de o pereche : i-am pus o oglinda in colivie si se pupa mereu cu ea , ba chiar ii si ciripeste..

Multam frumos !

Deconectat

#2 2013-09-14 22:55:03

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: nimfa aterizata

Buna , site de nimfe pierdute nu stiu . Vezi prin zona pe la tine daca auzi pe cineva ca si-a pierdut nimfa...
Fericit nu va fi daca nu o sa fie liber niciodata si nici sanatos , e ca si cum tu nu ai iesi din casa deloc ... Daca nu ii gasesti stapanii si te gandesti sa nu il/o pastrezi ii poti gasi alti stapani chiar aici pe forum , in functie si de orasul din care esti.
Bafta smile

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2013-09-15 13:57:46

miki
Membru

Mersi, Adita.
O sa incerc vreo luna,doua  sa vad daca se obisnuieste cu mine si daca cainii se obisnuiesc cu ea..Am o casa inalta, daca ar vrea  ar putea sa convietuiasca, ea pe sus ei pe jos..Dar nu-mi dau seama cum o faci sa intre la loc in colivie cand vrei sa aerisesti sau vine lume in vizita si e multa vanzoleala pe usi..
Cand eram mica am avut 8 ani un perus, a stat tot timpul liber si nici n-a incercat sa paraseasca vreodata camera, dar nimfa asta e adulta, are deja niste obiceiuri - dintre care unul e evadarea !
Vom vedea...oricum va citesc cu interes si invat de la voi.

Deconectat

#4 2013-09-15 22:59:26

adita
Administrator

Daca da semne ca ar fi blanda o poti lua pe deget si sa o bagi in colivie. Cateii s-au aratat interesati de ea ? Cand vrei sa ii dai drumu sa zboare ai putea sa duci cateii in alta camera ca sa nu stai cu grija ca or sa se dea la ea pt ca o sa mai aterizeze si ea pe undeva ca nu poate sa zboare incontinuu. Daca ai o casa mare ii poti amenaja un loc de genul unui copacel cu jucarii in el . Uite cateva exemple
970064_414178865363762_1496544956_n_zps95d8b240.jpg
999651_414179168697065_1022160759_n_zps29bb0282.jpg
943691_400765390038443_2095039171_n_zpsecf2675d.jpg

Deconectat

#5 2013-09-16 13:37:56

miki
Membru

Nu prea e blanda, se fereste de mana/degetul meu si ma sasaie, dar cum scot mana se linisteste . Catzeii se "intereseaza" mereu de ea, adica stau pe langa cusca si o latra dar nu tot timpul, deci sa zicem ca s-ar putea acomoda in timp. Sigur ca-i pot tine atundeva cand ii dau drumul nimfei, dar daca mandra nu vrea sa mai intre inapoi vreo 2 zile ??
Am casa destul de mare, foarte inalta ( adica daca se cocoatza pe vreo lampa chiar e problema) asta ar putea sa fie foarte bine sau foarte rau, inca nu-mi dau seama.
Oricum , ideea cu pomisorii falsi e geniala, i-ar oferi ceva mai interesant decat un dulap sau o lampa.
Intre timp, incep sa cred ca am o fata, nu un baietel, deoarece are niste striatii pe coada. Adica coada e gri inchis dar vreo 3 pene pe margini sunt striate..O fi vreun travesti ??
Apropo, cum pot sa pun niste poze , ca poate isi da cu presupusu' vreun tatic de nimfa asemanatoare..
Eu fac parte din generatia "ailalta" asa ca nu le am cu tehnica, dar daca imi explici cred ca reusesc... Mersi frumos !

Deconectat

#6 2013-09-16 16:21:02

adita
Administrator

Nu sta ea 2 zile nemancata smile) poti incerca sa ii dai ei drumul intr-o camera mai micuta in care o poti prinde daca nu vrea sa intre in colivie de bunavoie si nesilita de tine tongue
Pai sa o luam babeste cu pusul pozelor :-P Se ia una bucata poza care se incarca pe un site cum ar fi http://tinypic.com/. iti da acolo sa alergi poza care vrei sa o incarci dupa care dai upload now .o sa iti ceara sa introduci codul ala de securitate . dupa ce s-a incarcat poza copiezi link-ul de la IMG Code for Forums & Message Boards ( a 2-a casuta ) si il pui aici ( click dreapta copy -> paste aici ). Sper ca ai inteles big_smile
Poate isi da cu parerea si vreo mamica de nimfa tongue

Deconectat

#7 2013-09-18 10:04:34

miki
Membru

Dupa ceva strofocari, se pare ca am reusit ! Dar nu sunt f. sigura ca link-urile de mai jos functioneaza...

Aici e in ziua 1, cand am parcat-o intr-o colivie de avarie ce o aveam prin garaj..  29daavt.jpg

Aici  e in ziua 2, cu noua garsoniera  !  2rqoo42.jpg
Iar aici sunt si  "dusmancele " !   2hegj1s.jpg

Sunt din ce in ce mai convinsa ca e fetita, doar daca e inca inainte de prima napirlire si mai are penele initiale. Nu ca ar conta foarte mult, dar in caz ca vreau sa-i iau o pereche ar trebui sa stiu ce-i iau..
O s-o mai tin inchisa macar vreo 2 saptamani, e inca sperioasa si nu ma lasa sa ma apropii asa ca as vrea macar sa-i intre bine in cap ca aia e colivia ei, ca acolo trebuie sa innopteze..
Adita, mersi ptr indicatii si sa-mi zici daca am facut vreo branza ..

Deconectat

#8 2013-09-18 10:06:02

miki
Membru

Vad ca am facut !! dupa ce am trimis, au aparut pozele !! Iupiiii...
Doar ca primele 2 poze sunt inversate !

Deconectat

#9 2013-09-18 11:51:40

adita
Administrator

e ok noua colivie smile din prima poza pare a fi fata . se vede coada vargata.
ti-as smotoci un pic dusmancele motatei tongue poate or sa ajunga sa se inteleaga smile
e posibil cand o sa ii dai drumul sa zboare prima oara sa aterizeze pe unde apuca , sa intre in pereti, geamuri si sa trebuiasca bagata in colivie cu "japca"

Deconectat

#10 2013-09-18 15:12:31

miki
Membru

Da, o sa vedem atunci daca pot s-o tin, mititica..Cele 3 matze ( catzei nu prea pot sa le spun...) au fost atata vreme sefe in casa incat sunt cam geloase. Totul va fi in "ghearele " nimfei : daca stie sa stea pe sus ,ar avea sanse.. O sa pun si niste extensii afara pe acoperisul coliviei, poate ii convine sa stea acolo. Am vazut la cineva un gratar cu diverse chestii.
Pana atunci, mi se pare ca ne imprietenim : ma lasa sa  stau f aproape de gratii si cand ii zic ceva, mesteca cumva ca o baba fara dinti. Adica eu zic cuvantul si ea mesteca, eu zic , ea mesteca..
Dar mana inauntru o sperie inca.
Si nu mananca decat mix de seminte, fructe si legume - neam ! Oare mixul asta are si vitamine, ca sunt acolo niste cocoloase rosii si verzi care clar nu sunt seminte ?

Deconectat

Subsol forum