Nu ești autentificat.

#1 2015-04-10 13:11:57

andreea.lucia
Membru
Din: portugalia
Data înregistrării: 2015-04-10

un mic ajutor,cine ma poate ajuta va rog

Am o pereche de perusi de vreo 6 luni sau obisnuit inpreuna foarte repede,mi-au facut 5 oute din care numai 3 erau fertile.Acuma am 3 puisori care deja ies din cuib si au inceput sa manance singuri cate un pic,masculu inca le da sa manance la pui. Problema ca perusii mei sau inperecheat iar,si iara mia facut un ou pana acuma si nu stiu ce sa fac, o las sa faca iar pui? avand in vedere ca inca am ceilalti puiti ce au numai 1luna. Am nevoie de ajutot cat m-ai repede multumesc

Deconectat

#2 2015-04-10 22:43:48

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: un mic ajutor,cine ma poate ajuta va rog

Lasa-i sa duca pana la capat si seria asta de oua, grabeste puii astia sa iasa din cuib daca nu au facut-o deja. Daca ii iei ouale nu rezolvi nimic bun... Dupa ce termina si seria asta de oua / pui o sa le iei cuibul. Cum incep sa le dea penele puilor va trebui sa incepi sa ii scoti tu din cuib sa se invete pe afara ca sa poti scoate cuibul.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#3 2015-04-11 00:40:39

andreea.lucia
Membru

Multumesc mult pt ajutor, 2 dinte pui sant m-ai mari deja au inceput sa manance singuri numai unu ce a fost m-ai micut inca primeste mancare de la mascul,eram speriata ca am vazut ca nu e bine ca perusa sa faca m-ai mult de 2 serii de pui pe an,eram cam ingrijorata pt perusa mea sa nu moara.

Deconectat

#4 2015-04-11 11:27:16

adita
Administrator

Da-i fructe, legume, coaja de ou pisata ( de la ou fiert). Are nevoie de vitamine si calciu in perioada asta. neaparat dupa ce termina si seria asta de oua scoti cuibul ca altfel saraca o sa fie prea slabita. masculul se ocupa si de ea ? O hraneste si pe ea ?

Deconectat

#5 2015-04-13 16:29:47

andreea.lucia
Membru

Da, masculu se ocupa de ea,mananca intruna si ai da tot timpu si ei sa manance. Cu prima serie de pui au fost niste parinti tare buni smile,atat femela cat si masculu,cum au crescut puiti m-ai mari masculu era foarte dedicat lor,hranea si femela si puiti. Acuma de la noua serie am deja 2 oute:) si asteptam in continuare sper sa decurga totul bine

Deconectat

#6 2015-04-15 18:13:30

adita
Administrator

Bafta multa si cu noua serie si ai grija ca femela sa primeasca tot necesarul de vitamine si calciu smile

Deconectat

#7 2015-04-15 19:21:50

andreea.lucia
Membru

Ok,multumesc mult pt ajutor smile o sa am grija de scumpici mei

Deconectat

#8 2015-04-15 22:21:16

adita
Administrator

Cu placere smile sa pui poze cu toti big_smile

Deconectat

#9 2015-04-23 11:33:50

andreea.lucia
Membru

Deja perusica mea are 6 oute,avea 7 dar unu la spart la inceput,oare o sa m-ai faca?? In prima serie a facut numai 5 oua si acuma are 6 si nu stiu daca o sa m-ai faca inca,nu o sa fie foarte greu pt ea daca o sa iasa puii toti?? Ieri la facut pe al 6 ou si primu a fost pe data de09.04. Sper sa decurga totu bine,femela nu prea iese din cuib numai un pic cel mult un minut,dar arata bine,tot o supraveghez sa vad daca e bine:)

Deconectat

#10 2015-05-05 20:20:56

andreea.lucia
Membru

Buna, azi m-am  cam speriat cand am vazut femela,pe piept i se vede pielea si parca era cu sange la cioc,acuma nu stiu cum le da la pui sa manance sau la ajut pe pui sa iasa din ou,mi se pare destul de slabita,are deja 4 puisori al 4lea a iesit azi si inca are 4 oua,nu stiu pot sa o ajut cu ceva sa ai dau ceva sa manance sa isi recapete puterile? Mentionez ca anu asta a avut o serie de pui si la o luna a ouat iarasi si mi cam frica sa nu fie prea slabita.  Va rog cine ma poate ajuta cu un sfat sad

Deconectat

Subsol forum