Nu ești autentificat.

#1 2008-03-16 13:56:25

alinabojuc
Membru
Din: dej
Data înregistrării: 2008-03-16

am nevoie de ajutor

Salut tuturor. Va citesc de mult timp, mi se pare un forum extraordinar. Insa nu credeam ca voi ajunge sa scriu pe acest forum din pozitia de "mamica" de perus bolnavior.=(
Medicii veterinari din orasul meu habar nu au de pasari exotice. Sa merg la Cluj cu masina mi se pare foarte greu pentru ea, un stres care poate i-ar fi fatal.
Problema a aparut cam de o luna jumatate. A inceput printr-o suita de stranuturi. Asa cam 7-8 o data. Se intampla de cateva ori pe zi. Cum perusii mai stranuta nu am bagat in seama treaba asta. Dar....de doua saptamani stranuta tot mai mult, uscat.Sta cu clontul deschis ca si cum i-ar fi greu sa respire. Se scarpina cu gherutele la clont si apoi cu clontul se freaca de tot ce poate. O vad clar ca respira greu, pana acum nu facea asa. Scoate si niste sunete ciudate, niste piuituri, scancituri, habar nu am cum sa le spun...apoi se scarpina la clont, iar stranuta.Acum de doua ore vad ca scoate din ce in ce mai des aceste sunete si stranuta tot mai mult. La fel astazi am vazut ca e si murdara putin la fundulet. Cand vrea sa coboare la mancare sau urca pe scarita scoate acele sunete, de parca ar avea ceva infundat si se chinuie sa respire. Tare mult va rog daca stie cineva ceva de situatia asta...Ma uit la ea si mi se rupe inima. Am mai intrebat in stanga si in dreapta si toti imi spun ca e racita si sa ii dau antibiotic. Oare? Am sunat la un medic din oras si mi-a spus acelasi lucru. Am scris pe un site mi s-a raspuns ca poate a facut ceva alergie.Am curatat toate pe langa ea, am grija sa fie umiditate in camera, nu ii dau nimic ce se sfarma, chiar si nisipul l-am scos din colivie. Of ca nu mai stiu ce sa fac cu ea.
De mancat mananca, ii face freza la perus, se hranesc reciproc, il mai bate(ca doar ea e femeia in colivie). Dar are starea asta ce nu mi-o pot explica. Of ce mult am scris, sper sa intelegeti ceva din cele spuse. Sa aveti o zi buna si pasarele sanatoase.=)

Ultima modificare de (1970-01-01 02:00:00)

Deconectat

#2 2008-03-16 20:33:18

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Re: am nevoie de ajutor

Alina, nu pot sa iti spun decat ca ar putea avea probleme la aparatul respirator, adica ce era de evident deja. Perusa ta are nevoie de administrare medicamentoasa speciala (in sensul ca nu vitamine, minerale, suplimente alimentare etc etc... ma refer la medicamente special facute pentru aceste probleme). Iar asa ceva, doar un medic veterinar competent ii poate oferi.

L-am sunat pe un coleg si mi-a spus ca din Dej pana in Cluj-Napoca faci cam 1 ora si 10 minute cu trenul personal, 50 de minute cu acceleratul si vreo 30 de minute cu masina. Daca o sa vi cu el in Cluj, iti recomand cabinetul veterinar din cartierul Manastur, aflat in statia Petrom, strada Maresal Ion Antonescu. E langa magazinul MacDonalds, un pic mai sus (de langa magazin, se vede statia de benzinarie).

Sunt mai multe cabinete veterinare in Cluj, acesta este mai apropiat de mine si medicii sunt destul de competenti... si implicit foarte ocupati roll.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#3 2008-03-16 21:50:23

cinthya
Membru
Din: neverland
Data înregistrării: 2007-01-31
Website

dupa mine, numai un veterinar poate stabili...te sfatuiesc sa te duci pana nu e prea tarziu...

2zzq1jc.jpg

Deconectat

#4 2008-03-17 14:02:03

SONIA
Membru
Data înregistrării: 2008-02-13

alina  du-te  cat  mai  repede  cu  ea la  veterinar  .nu  e  bine  sa  stai sa astepti..numai  un  veterinar   poate  spune  ce  are  si  sa  ii  dea  ceva  sa  ii  amelioreze  starea  sa  se  faca  bine..gandeste-te  cum  ai  pute-o  duce  fara  sa  se  streseze  mult..trebuie  sa  existe  o  posibilitate

Deconectat

#5 2008-03-17 15:18:46

alinabojuc
Membru

Am mai aflat un medic veterinar aici in dej. Habar nu aveam ca o vecina are si ea perus. M-a vazut suparata si m-a intrebat ce am. I-am zis si mi-a recomandat un medic. Sta si f. aproape de noi. Asta e foarte bine. A zis ca e mai priceput in pasari decat ceilalti. Sper sa fie bine. Am facut o programare la el pe maine dimineata.
In legatura cu drumul la cluj nu cred ca face cineva pana in manastur 30 de minute. Noi avem de mers la cluj poate si de 2 ori pe luna si intotdeauna am facut cu masina 1.30 h pana acolo. Pana la intrare in cluj facem cam o ora, apoi pana in manastur inca 20-30 de minute, depinde cat e de aglomerat. Anul trecut am fost cu perusa la un medic din dej si am facut 10 minute cu masina, a facut biata un scandal in colivie de am crezut ca moare. De aceea mi se pare imposibil sa merg cu ea pana la cluj.:(
Doamne da sa fie bine. mie mi se pare foarte ciudata situatia ei. un perus bolnav nu stiu daca se comporta ca ea. Azi a iesit de 3 ori din colivie sa zboare, s-a coafat in continuu, s-a pupacit cu perusu, se impingea in el sa o bage in seama. tongue . A mancat, a baut apa, s-a jucat. Si treaba asta a facut-o intotdeauna, nu ca azi s-ar simti mai bine. Vai cand ii vad cum dau din cap in ritm de muzica imi vine sa-i pup de sa le sara fulgii, pacat ca nu stau la noi sa ne jucam cu ei. Dar ma bucur ca sunt ei doi si se iubesc si se inteleg asa cum trebuie.
O sa va tin la curent cu tot ce se intampla. Daca nu e bine trebuie sa merg la cluj, orice ar fi. Nu mai am alta alternativa. Ma gandesc oare pe la Gherla nu or fi ceva medici priceputi? stie careva? O sa ma interesez poate gasesc si acolo pe cineva.
Maine dau de veste. big_smile

Deconectat

#6 2008-03-17 20:02:28

SONIA
Membru
Data înregistrării: 2008-02-13

sa  ne  tii la curent..ma  bucur  ca  azi  a  fost  mai  bine..si  nimfa mea  ii  place  sa  stea  pe  umarul  meu si c and  ii  place  vreo  melodie  da  din  cap pe  ea  si  scoate  sunete

Deconectat

#7 2008-03-18 11:55:06

alinabojuc
Membru

Salut.  Am fost la medic si raspunsul a fost cum ma asteptam, antibiotic. Of. A zis sa ii dau 4-5 zile si daca nu isi revine sa merg iar la el. normal ca la medic fata mea era fericita, i-am dus impreuna. Cand am iesit afara din bloc au inceput amandoi sa cante ca auzeau pasarile. Pe masina erau ei cam speriati dar nu f tare. la medic se ciuguleau de mama focului. S-a uitat medicu la mine si a zis ca nu e bolnava, cum sa fie cand e asa de vioaie...A dat sa iasa din colivie, tragea de usita sa iasa. s-a tot uitat medicul la ea in timp ce vorbeam si a vazut ca intr-adevar respira mai greu decat perusul. A zis sa ii dau ampicilina. F putina pusa in apa, eventual daca indraznesc sa ii dau pe cioc. Daca indraznesc in sensul sa nu fie stresata perusa nu ca m-ar musca pe mine. Nu ma intereseaza ca ma musca, ea sa fie bine. Acum o sa incerc acest tratament si daca nu merge o sa ma intorc la el sa vad ce zice.
Acum e vioaie, a iesit din colivie, e pe galerie, il cheama si pe bobi la ea. wink Vai ce se pupa, imi vine sa ma fac mica si sa merg acolo la ei... big_smile
sper sa mai apar cu vesti bune. smile

Deconectat

#8 2008-03-18 13:57:41

cinthya
Membru
Din: neverland
Data înregistrării: 2007-01-31
Website

ma bucur sa aud vesti bune

2zzq1jc.jpg

Deconectat

#9 2008-03-24 19:29:58

Marcel
Owner
Din: Cluj-Napoca
Data înregistrării: 2005-01-28
Website

Alina a scris:

n legatura cu drumul la cluj nu cred ca face cineva pana in manastur 30 de minute. Noi avem de mers la cluj poate si de 2 ori pe luna si intotdeauna am facut cu masina 1.30 h pana acolo. Pana la intrare in cluj facem cam o ora, apoi pana in manastur inca 20-30 de minute, depinde cat e de aglomerat. Anul trecut am fost cu perusa la un medic din dej si am facut 10 minute cu masina, a facut biata un scandal in colivie de am crezut ca moare.

Eu n-am mai fost demult prin Dej (cred ca au trecut vreo 5-6 ani), dar am un coleg care face naveta si m-am luat dupa spusele lui. Cluj-Napoca e un oras intr-adevar aglomerat, mai ales pe arterele principale si la ore de varf. Nu e chiar ca in Bucuresti, unde se intampla ca sa faci un kilometru intr-o juma de ora cu masina, dar nu suntem departe pana acolo.

Depinde mult si de perusi, dar si de conditiile de transport. Imi aduc de aminte de perusii Aliciei care stateau destul de linistiti in colivie, chiar daca erau mirati de ce se intampla.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Deconectat

#10 2008-03-24 21:18:11

alinabojuc
Membru

Salut. Din pacate kuki a mea e tot asa. Nicio imbunatatire. Am scris mail si domnului tudor laurentiu. Mi-a cerut niste poze, i-am trimis , dar nu sunt bune.Adica are nevoie de niste poze facute f aproape de cioc si de picioruse, iar asta nu imi iese nicicum. Nu se vede nimic, totul e in ceata si nici nu sta ea cum stam noi la poze. Se zbate si musca. Deci nicio sansa sa ii trimit poze asa cum vrea. Asa ca nu pot sa am un raspuns clar din partea dansului. A spus la inceput dupa simptome ca poate fi un fel de raie(de aceea avea nevoie de poze) sau o afectiune respiratorie. Nu stiu ce sa fac, drum la cluj nu avem inca. Si cand mergem e asa pe moment, nu stiu cu zile inainte. Iar daca merg asa fara programare nu stiu daca ma primeste cineva. Of ce sa fac, ca incep sa nu o mai suport. Ma imbolnavesc si eu pe langa ea. Am filmat-o si normal ca filmul are 10.1 Mb tocmai ca sa nu incapa pe mail, sa mai trimit la cineva poate, poate... Ma enerveaza la culme cand vad cat e de fericita in unele momente si apoi cum se schimba, incepe sa se miorlaie si se scarpina la cioc si apoi stranuta. Vad ca incepe sa dea si semintele afara.Pana acum nu facea asa. Doamne numai cand o aud imi vine sa urlu. sad si ea saracuta cu ce e de vina... hmm

Deconectat

Subsol forum