Forum

Papagali, programare on the fly şi ceva în plus

Neautentificat.

#1 2006-11-20 11:37:37

carmen
Superadept
Locaţie Bucuresti
Registered: 2006-11-20

perus bolnavior

Buna ziua!

Nu prea stiu cum se procedeaza cu mesajele pe acest forum, dar incerc! Sper ca am inceput bine.
Sunt foarte suparata din cauza unuia dintre perusii nostri. Avem doi perusi tare dragalasi Lili si Kuki, cam de un an. Pana acum n-am avut nici o probleme cu ei, au fost foarte sanatosi. Saptamana trecuta fetita s-a imbolnavit, a racit, am fost cu ea la doctor si am tratat-o cinci zile cu antibiotic si vitamine. Chiar dupa prima zi a inceput sa se simta mai bine , manca, era vioaie. Dar face ceva ce pana acum nu a mai facut: sta cu capul intors la spate si cu ciocul bagat in pene. Nu sta asa tot timpul, dar nu mai este asa de interesata de ce este in jur si nici de Kuki. Desi nu pot sta unul fara celalalt si cat i-am separat a fost jale.
De asemenea scoate niste sunete ciudata ca un scancit de copil. Poate o doare ceva sau cred ca mai are nasul (ma rog) infundat cu mucozitati. Asta pentru ca din cand in cand parca si-l trage. In rest respira bine, nu mai se chinuie ca inainte.
O ruda de-a mea, medic veterinar, mi-a spus sa ii pun putin Biseptol in apa. Acum stau amandoi si daca bea si celalalt? Sa-i separ iarasi, dar sunt foarte tristi cand nu sunt impreuna. Iar ca sa-i dau ei tratament cu seringa in cioc este o tragedie! Tipa cat o tine gura si ciupeste groaznic!
Nu stiu ce sa fac, am sa merg iarasi cu ea la medic, dar as vrea si o parere a cuiva care poate a trecut prin aceeasi situatie. Ii iubim tare mult si ne doare sa-i vedem suferind. Fara ei ne-ar fi foarte greu!
Va multumesc pentru ca ati citit mesajul meu si astept orice sfat!

Editat ultima oară de (1970-01-01 02:00:00)

#2 2006-11-20 15:32:58

nippy
Superadept
Locaţie Bucuresti
Registered: 2006-10-30

Re: perus bolnavior

Toti papagalii dorm din cand in cand cu ciocul in pene. Fetitza daca a inceput sa manance e f bine. E inca in convalescentza dar cu timpul o sa-si revina complet.
Din cate stiu eu, medicatia in apa e ineficienta in cazul unui perus bolnav acut. Se stie ca un perus bolnav, nu bea apa. Totusi, daca fetitza mananca si bea apa, e ok.
Daca tzipa si ciupeste, e bine, e semn ca nu mai e asa de grav smile
Tine colivia intr-o camera calduroasa, si daca mananca si e vioaie stai fara grija.
Nu stiu ce tratament ar trebui sa urmezi, pt ca nu sunt veterinar... aici ar fi bine sa intrebi un medic (daca medicu iti recomanda medicatia in apa, schimba-l). Medicatia in apa se face doar pt tratamentele preventive, si pe termen lung, cand perusul e sanatos si bea apa.

#3 2006-11-20 17:15:21

ioana aida man
Adept
Locaţie brasov
Registered: 2006-11-11

incearca sa-i dai vitamine perusul meu s-a facut bine cu vita plus gasesti la farmacia veterinara

#4 2006-11-21 16:16:27

carmen
Superadept
Locaţie Bucuresti

Multumesc mult pentru sfaturi. M-am mai linistit! O sa merg totusi cu ea la doctor ca sa ma conving ca este bine.
Am inteles ca trebuie sa le tai si gherutele. Ei sunt primii nostri perusi si invatam despre ei de pe internet, din carti si din ceea ce ni se intampla zi de zi. Asa ca o sa imi mai permit sa mai cer sfaturi din cand in cand. Pana acum le-a mers bine si nu am avut probleme cu ingrijirea lor.
O alta intrebare pentru cei mai experimentati decat noi: trebuie neaparat sa le punem un cuib in colivie?. Si inca ceva: perusilor nostri, care sunt cam salbaticuti, nu prea le place apa. Am citit despre altii care se balacesc in apa si sunt foarte incantati de ea. Trebuie sa aiba apa tot timpul la dispozitie, chiar si iarna, sau trebuie din cand in cand sa le pun o cadita in care sa se spele ei?
Va multumesc inca o data si astept cu placere sfaturi de la cei care stiu mai multe despre perusi decat noi!

#5 2006-11-21 19:28:13

nippy
Superadept
Locaţie Bucuresti

Sal again.
Foarte bine ca te vei duce la doctor chiar si pt control de rutina.

- cu gherutzele, daca n-ai mai facut-o pana acum, du-te la cineva cu experientza sa le taie. Am auzit ca ar mai exista niste betzisoare speciale, pe care le pui in colivie, si ei isi tocesc gherutzele pe ele. Personal, nu am vazut inca asa ceva, dar poti incerca la un magazin de specialitate.

- in legatura cu cuibu, daca observi ca sunt tandri unul cu celalalt, si daca masculul observi ca incearca... stii tu ce... poti sa le cumperi un cuib. N-ar fi rau daca le-ai pune cuibul chiar inainte de a deveni tandri.

- daca nu le place apa, spala-i tu cu apa (nici prea calda, dar nici rece), pe urma s-ar putea sa le placa. Inceputul e mai greu. Sau iti pot recomanda alta metoda, care e si amuzanta pe deasupra. Stropeste-i cu un pistol cu apa... sau pui apa intr-o sticla d-aia in care a fost solutie de spalat geamurile (rivex parca ii zice). Incearca sa nu tzintesti la cap... doar la piept sau pe spate. Indiferent ce alegi ca sa le faci baie, fa-o numai vara. Eu cel putin asa as face. Nu vreau sa risc deloc cand e frig afara.

#6 2006-11-21 21:47:17

Marcel
Owner
Locaţie Cluj-Napoca
Registered: 2005-01-28
Site web

De ieri pana astazi s-au postat 4 mesaje in acest topic si nici nu stiu cu ce sa incep smile. Incerc sa le iau cat de cat in ordine cronologica...

Sunt destul de frecvente racelile la perusi, deci mare atentie. Trebuie sa le asigure un mediu ambiant, minimum 15 grade Celsius. Nu stiu daca perusilor li se secreta "muci" in nasucurile lor. Probabil vocea distorsionata de care spui tu (Mihaela) apare din alt motiv. Dar se mai intampla ca un papagal bolnav sa aiba voce modificata.

La fel cum spune Nippy (care cred ca isi dezvolta un obicei ca sa-mi fure afirmatiile inainte sa le spun smile ), modul de a dormi "cu capul in pene" e unul cat se poate de normal. Chiar ma mir ca doar acum, dupa un an observi acest obicei al lor.

Eu am citit prospectul Tagreminului (echivalentul Biseptolului) si am vazut niste chestii destul de ciudate acolo, in sensul ca sunt multe reactii adverse si restrictii (a nu se da la nou-nascuti, de exemplu). Asta demonstreaza ca Biseptolul este un medicament puternic, poate prea puternic pentru administrarea pentru perusi. Ma abtin sa dau sfaturi in acest sens, nu am cunostinte in domeniu. Poate ca puterea lui mai scade daca e dizvolvat, desi sunt curios cum e dizolvarea aceea (e completa sau apare granulatie care se depune pe fundul vasului?)

Tratamentele cu caracter cronic (cele pentru refacere, vitamine etc) se pot pune in apa sau in hrana (exista substante cu care se stropeste hrana, dar acestea sunt mai rare). Pentru un efect maxim, unele (doar unele!!!) se administreaza si pe cale orala. Tratamentele cu caracter acut se administreaza in marea lor majoritate pe cale orala, intravenoasa sau intramusculara. Detalii despre ingrijirea medicala am scris in sectiunea cu acelasi nume a articulolui Perusi : http://www.marcelbeldean.lx.ro/articole … e_medicala .

Dupa cum a spus si Nippy, e recomandat ca gherutele sa fie taiate de cineva cu experienta, pentru ca exista risc de a taiere profunda, hemoragie, septicemie etc etc etc . Se taie DOAR partea alba, usor transparenta.

In sfarsit ajung sa-l contrazic pe Nippy si anume in privinta stropirii perusilor. Cel putin eu nu as recomanda asta (desi nu e nimica foarte periculos in asta) pentru simplul motiv ca... poate perusul nu are chef sa fie stropit smile. Asta se observa cand sunt mai multi perusi... daca le pui un mic vas cu apa, uneori se vor balaci unii perusi, de alta data altii... dupa cum au chef. Dupa fiecare imbaiere se scoate vasul cu apa, eventual se face curatenie in toata colivia (pentru ca au obiceiul sa stropeasca si se amesteca apa cu semintele de pe podeaua coliviei si nu e prea bine).
Nu spun ca nu e buna metoda cu stropitul, doar ca eu nu o practic.

Imbaierea se face daca temperatura mediului inconjurator sa fie undeva in jur de 30 de grade si e bine sa fie si soare intens. Deci cel mai recomandat e vara.

Mihaela, am lasat la urma ce cred eu ca e mai important. Cresterea perusilor are o asemanare cu cea cresterea copiilor... modalitatile de crestere se invata de la altii prin diferite explicatii teoretice si practice. Internetul, cartile, emisiunile ofera foarte multe informatii, dar trebuie tratate ca si o referinta. Mai pe scurt, cunostintele acumulate trebuie sa fie intr-o armonie destul de buna cu experienta.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

#7 2006-11-22 09:21:23

nippy
Superadept
Locaţie Bucuresti

marcelbeldean a scris

In sfarsit ajung sa-l contrazic pe Nippy si anume in privinta stropirii perusilor. Cel putin eu nu as recomanda asta (desi nu e nimica foarte periculos in asta) pentru simplul motiv ca... poate perusul nu are chef sa fie stropit smile.

Eu pe ai mei (primii) ii stropeam vara cand le dadeam drumul prin balcon. Le placea foarte mult. Daca vedeam ca n-au chef renuntzam.

Doar la inceputul verii ii stropeam ca sa se obisnuiasca cu apa... pe urma restul verii se spalau singuri sub un jet subtire de apa la chiuveta smile

#8 2006-11-23 10:44:14

carmen
Superadept
Locaţie Bucuresti

Marcel iti multumesc mult pentru sfaturi! Chiar imi folosesc si incerc sa invat cate ceva de la fiecare. Am citit aproape toate mesajele postate pana acum pe forum!
Lili a mea se simte mai bine acum. Mananca bine, bea apa, ciuguleste din vitaminele acelea solide de la Vitakraft, cu suport. Aseara m-a impresionat foarte tare cat de mult o iubeste Kuki si cata grija are de ea. Si ea il iubeste, dar cateodata il mai si bate. Nu rau!
Ce ma ingrijoreaza este ca de cand a fost bolnava nu mai ciripeste, nu prea mai scoate multe sunete. Doar cand vorbesc cu ea scanceste putin. Aseara a incercat sa scoata niste sunete foarte ciudate. Abia sambata pot sa merg cu ea la doctor. Se poate ca de la raceala sa se intample ceva si cu glasciorul ei? Sau mai are inca nasucul infundat si respira mai greu si poate de aia nu mai ciripeste. Nici nu stiu ce sa zic. In rest este vioaie, dar nu ca inainte cand nu statea locului o clipa si facea mare galagie. Poate ca dureaza mai mult pana se reface dupa raceala.

#9 2006-11-23 10:45:26

carmen
Superadept
Locaţie Bucuresti

Si tie Nippy iti multumesc!

#10 2006-11-23 22:53:59

Marcel
Owner
Locaţie Cluj-Napoca
Registered: 2005-01-28
Site web

Nu stiu din ce cauza i s-a modificat vocea, la fel cum nu-s sigur daca exista sau nu secretii nazale cum exista la oameni. Dar trebuie sa aiba si perusii un sistem de filtrare, umezire si adaptare a aerului inspirat. roll.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

Antet forum