Nu ești autentificat.

#1 2014-10-19 15:00:15

cristina iuliana
Membru
Din: Botosani
Data înregistrării: 2014-10-19

calatorie la drum lung

am si eu o intrebare? stie cineva daca pateste ceva perusul daca il iau cu mine pe autocar? e drum lung (pana in Austria,o zi fac).aaa si daca imi trebuie ceva la vama?

Deconectat

#2 2014-10-19 15:10:40

Alin.Alex
Membru
Din: Ploiesti
Data înregistrării: 2014-09-16

Re: calatorie la drum lung

Chiar nu stiu, dar nu cred ca.ti trebuie ceva. Te lasa cu el in autocar? Ca stiu ca unele firme nu primesc animale în autocar.

Deconectat

#3 2014-10-19 15:18:03

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

e cam stresant pt el o zi intreaga in autocar. s-ar putea sa ai nevoie de ceva pasaport pt el . asta cel mai bine iti spune un veterinar.
nu ai cu cine sa il lasi acasa ?
"Mai mult ca sigur, iesirea din tara a oricarui animal ar trebui insotita de un pasaport care sa cuprinda cateva date despre animal, sa ateste faptul ca este sanatos si ca poate, prin urmare, sa calatoreasca. Puteti incerca sa mergeti la un cabinet veterinar unde sa intrebati care sunt procedurile standard pentru iesirea din tara in cazul papagalilor, pentru ca este foarte posibil ca aceste acte sa fie eliberate chiar de catre medicii veterinari sau, in orice caz, sa fie vizate de ei, situatie in care in mod sigur vor sti sa va indrume catre institutia competenta, care le elibereaza. Este posibil sa fie nevoie ca papagalii sa treaca printr-o mica interventie menita sa le ataseze un sistem permanent de identificare, in vederea eliberarii pasaportului individual. "
partea cu sistemul de identificare nu cred ca este valabila si la perusi.
din ce oras esti ?

" speranta moare ultima "

Deconectat

#4 2014-10-20 11:05:13

cristina iuliana
Membru

am cu cine sa il las acasa doar ca el e invatat cu mine,daca plec undeva pentru cateva ore cand vin el e suparat si de asta as vrea sa il iau cu mine.in plus nu sta in colivie deloc,doar prin casa.

Deconectat

#5 2014-10-20 13:32:08

Alin.Alex
Membru
Din: Ploiesti
Data înregistrării: 2014-09-16

Asta e aiurea, perusii se atașează foarte mult de stăpâni si nu vrei sa.l dezamăgești

Deconectat

#6 2014-10-20 15:07:37

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

pt ce perioada de timp pleci ? cu cine l-ai putea lasa acasa e obisnuit ? e ok si sa il iei si sa nu il iei ... mi-e sa nu ii faci mai mult rau daca il iei cu tine. cum zicea si Alin vb si cu soferul autocarului sa vezi daca te lasa sa il ti sus cu tine pt ca daca te pune sa il pui jos la bagaje ii semnezi condamnarea la moartea.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#7 2014-10-20 15:17:54

cristina iuliana
Membru

nu stiu pt cat timp plec.normal ca sus in autocar sa il tin altfel nici nu ma gandesc sa il iau.L-am mai lasat acasa o data si cand am venit(peste 2 luni) era foarte speriat,nici nu iesea din colivie.el e invat prin casa de mic si intra in colivie doar sa manance...e foarte atasat de mine.am iesit cu el pe umar si pe strada si nu a zburat.nu stiu ce sa fac!

Deconectat

#8 2014-10-20 15:30:52

Rica
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2013-12-10

Ziceam ca ma abtin... dar nu pot.
Il iei cu tine intr-o cutie sau intr-o colivie mai mica si nu are nimic.
Autocarele de extern sunt comode, il poti tine in brate daca e cutia/ colivia mica, asa te are aproape.
Daca se agita ii stingi lumina si se linisteste.
Il poti tine tot drumul acoperit si la popasuri sa il descoperi sa manance si sa bea apa.
Veti ajunge bine si fara probleme.

Deconectat

#9 2014-10-20 18:25:21

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

Deconectat

Subsol forum