Nu ești autentificat.

#1 2014-11-02 14:40:37

cristiantc
Membru
Data înregistrării: 2014-11-02

Ajutati-ma va rog. Handicap perus

Salutare!De 4 zile mi-am luat 2 perusi .Au intre 2 si 3 luni(mananca singuri). In primele 3 zile totul a fost in regula,incercau sa zboare prin colivie,stateau pe mana mea;nu le era frica.Am scos unul mai bland afara si a zburat si s-a izbit odata de vitrina din camera. L-am pus la loc si totul a fost bine pana astazi cand am observat ca are o problema ... Cand sta pe loc are picioarele departate si ii e foarte greu sa se tina pe picioare.Nu poate zbura si cand incearca sa o faca are aripile foarte departate,cu toate acestea se zbate in continuare incercand sa urce pe gratiile coliviei.Am incercat sa-l scot din colivie si l-am pus pe pat. ii dadeam drumu de la cativa cm(maxim 10) si acesta nu poate zbura...De asemenea,cum am precizat mai sus ii e foarte greu sa mearga(cade cand incearca sa mearga).
Trebuie sa precizez ca pana acum mergea normal si putea zbura.De asemenea,temperatura corpului este mai scazuta decat a celuilalt care este in buna forma..
AJUTOR,VA ROG!

Deconectat

#2 2014-11-02 14:43:06

cristiantc
Membru

Re: Ajutati-ma va rog. Handicap perus

Trebuie de asemenea sa precizez ca in zona aparatului excretor(Anus sau cum se numeste la perus) are o culoare galbuie si miroase urat.

Ultima modificare de cristiantc (2014-11-02 14:45:39)

Deconectat

#3 2014-11-02 15:24:24

Alin.Alex
Membru
Din: Ploiesti
Data înregistrării: 2014-09-16

Din al2lea comentariu imi dau seama ca e bolnav. Cat de rau s-a lovit? Ca si ai meu se mai izbesc de pereti dar n-au nimic. Du-te la un veterinar ca nu prea stiu ce ar putea avea. Excrementele cum sunt?

Deconectat

#4 2014-11-02 16:32:31

cristiantc
Membru

Presupun ca nu e chiar solida avand in vedere faptul ca e galben(de la excremente presupun) in zona aparatului excretor.. Ceea ce da,inseamna ca e bolnav si daca da , o sa merg maine sa cumpar ceva pentru asta... Dar faptul ca s-a lovit atunci ma ingrijoreaza.. adica a trecut o zi pana sa inceapa sa faca asta ... Si nu prea se mai poate urca pe bat.. adica nu se poate tine pe picioare pe el,cade.Dar totusi ma ingrijoreaza faptul ca ,cu toate astea el incearca sa se urce pe gratiile coliviei dar nu poate... Se tot zbate,si se zbate incontinuu. De mancat l-am vazut ca mananca... si apa bea,dar nu stiu ce sa fac.

Deconectat

#5 2014-11-02 16:48:57

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

a intrat glont in vitrina ? e posibil sa fi ramas cu ceva dupa lovitura, ca si un om cand se loveste mai tare la cap... face doar galben, fara verde sau negru ?
din ce oras esti ? poate iti putem recomanda un doctor bun.
uite aici te poti ghida dupa cum face gainatul cam ce ar avea.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#6 2014-11-03 19:32:30

fox87
Membru
Data înregistrării: 2013-01-04

fie are o fractura serioasa, undeva unde tu nu iti dai seama, cel mai probabil la "stern" lucru care ii afecteaza organele interne fie are o boala infectioasa, in momentul asta tot ce poti face pentru el e sa ii dai vitamine in apa daca mananca, si sa il pui intr-o cutie in loc de colivie... daca ai un acvariu, sau daca nu o caserola mai mare... 20x20x30cm e ok cu fumegus pe fund, apa pusa cumva sa nu cada in ea... eventual o adapatoare de pasari prinsa de perete...
ii mai poti da ceai de musetel, faptul ca e murdar la cloaca e clar ca are diaree, aceasta apare si de la durere foarte mare si de la o problmea infectioasa

Deconectat

Subsol forum