Nu ești autentificat.

#21 2015-05-17 11:05:26

danny
Membru
Data înregistrării: 2015-05-17

Re: un mic ajutor,cine ma poate ajuta va rog

Buna ziua,
A avut cineva probleme cu diareea si nu a reusit sa le dea de cap!
Am probleme cu doi perusi. Am incercat aproape tot... tratament cu antibiotic( enteroguard ,enrofloxacin orez fiert si zeama de orez, ceai concentrat de menta si papadie, ou fiert..). Toate analizele din scaun sunt ok... nu au paraziti  si nici megabacteria, efectiv nu stiu ce sa fac, si nici doctorii.
Am probleme cu intermitente din luna ianuarie..
Daca are cineva un sfat... este bine primit!
Multumesc ,danny

Deconectat

#22 2015-05-17 21:56:17

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Ai incercat cu Sera Diropur ? e pe baza de plante si stiu ca e f bun in cazul diareei. Au doar perioade cand fac sau fac mereu ? Incearca si crengute de salcie ca si aia e buna la diaree. In rest sunt activi , mananca ?

" speranta moare ultima "

Deconectat

#23 2015-05-22 09:47:57

danny
Membru

Multumesc din suflet pentru sfaturi! Am probleme cu o singura pereche(bunica grupului- are aproape 8 ani), din 12 ianuarie ac. fac diaree din 2 in 2 saptamani. Am incercat tot ce a recomandat dr. dar numai ce se intermeaza putin si o iau de la capat cu tratamentele. Ea era sefa stolului si acum sta retrasa de frica sa nu o tavaleasca cei tineri.
Iar baiatul sta si mai speriat. Sunt atenta sa nu cumva sa-i omoare simtandu-i mai slabi!
Mai astept un set de analize si le pun siropul(le duc luni la laborator sa mai lucrez odata analiza pentru megabacterie).
Anul trecut a murit perechea ,,bunicii" tot dupa o diaree care nu a raspuns la tratament. El a fost primit in urma cu patru ani si este posibil sa fi venit cu bacteria... iar organismul slabit cu cresterea puilor l-a epuizat.
Nu sunt chiar pierduti dar eram obisnita cu ea ...mai activa!
Acum nu mai au scaune diareice dar vomita...
Le pun numai ceai de menta concentrat si zeama de orez si bineinteles nelipsitul orez prefiert cu putin ou pentru ca-i este greu sa manance seminte...sau se alinta.
Sper sa ma lamuresc in timp util si sa incep tratament pentru sterilizarea bacteriei.
Cate picaturi pui in apa? O picatura in 100 ml de apa este mult?
Multumesc pentru sfaturile utile!
Cu drag danny.

Deconectat

#24 2015-05-22 15:40:26

andreea.lucia
Membru
Din: portugalia
Data înregistrării: 2015-04-10

Buna,perechea mea de perusi au avut 3pui,la o luna perusi mei sau inperecheat iar si am acuma 5 pui,intrebarea mea e cand as putea sa dau cuibu jos?? Pt ca perusii mei dau semne ca vor sa se inperecheze iar,aici sant cei 3 pui m-ai mari mppiim4.jpg care deja au pene,dar problema ca am 2 m-ai micuti,defapt unu ce e m-ai mic tXF0xPR.jpg micu are cam 15 zile numai,data trcuta cu prima serie de pui nici nu au apucat sa iasa puii din cuib,ca perusa a si ouat si nu vreau sa se intample acelasi lucru si acuma, puteti sa ma ajutati cu un sfat??'

Deconectat

#25 2015-05-23 18:05:52

adita
Administrator

Cred ca ar fi cazul sa iei masculul de langa femela pana mai cresc puii incat sa iasa toti din cuib si sa poti scoate cuibul.

Deconectat

#26 2015-05-23 19:00:59

andreea.lucia
Membru

Dar masculu ajuta foarte mult la alimentarea puiilor

Deconectat

#27 2015-05-23 21:48:01

adita
Administrator

Eventual poti pune masculul cu puii mai maricei si mamica sa ramana cu cei micuti. altfel nu cred ca ai sanse sa ii opresti.

Deconectat

#28 2015-05-24 12:10:43

danny
Membru

In momentul in care primul pui implineste o luna , mama poate pune ou.
Trebuie sa ai grija sa nu le lipseasca hrana umeda(orez prefiert amestecat cu ou fiert tare), in proportie  1/3 ou si restul orez, pentru a ajuta parintii si a creste rapid puii! Si practic atunci cand primul pui implineste luna, daca poti si nu este ultimul pui prea mic, poti sa scoti cuibul.
Dar asa cum zice si Adita cred ca mai bine imparti grupul si separi perechea.
Daca mai vrei pui este bine sa scoti o singura serie de pui pe an(restul de oua poti sa le arunci), pentru a preveni accidentele genetice si a nu epuiza masculul. Baiatul meu manca si noaptea pentru pui. Iar la ultima serie era sa moara epuizat pentru ca tot ce avea in gusa le dadea lor iar el era mereu nemancat!De aceea il ajutam cu hrana umeda de 2, 3 ori pe zi.Oricum sunt draguti tare!         
Bafta!

Deconectat

#29 2015-05-25 11:42:15

andreea.lucia
Membru

Si la mine masculu mananca intruna si isi hraneste puii si si femela dar este foarte activ,la mine femela era foarte epuizata cum a avut prima serie de puisori si la o luna a avuto pe a doua astia 5 puisori miera frica sa nu o pierd ca era chiar epuizata saraca,acuma este bine cum si masculu le da la pui intruna sa manance.    Azi am scos puii m-ai mari(cei 2) din cuib si i-am pus in colivie si cred ca sant amandoi masculi spre uimirea mea tatici vroia sa ai ciupeasca,mamica era in cuib cu cei m-ai mici,cand sant in cuib el merge si ai hraneste,ma uimit de ce vroia sa ai ciupeasca cand i-am scos afara?,daca ai ciupeste nu ai pot muta cu taticu separat.Deocamndata is inpreuna toti,nu am m-ai vazut nici ca ar vrea sa se inperecheze ca femela il musca pe mascul,cred ca am sa ai m-ai las un pic ca deja si la ala mic ai da pufu pe el.Asa arata puii in momentu asta 7hZe9Zg.jpg deja si ala micu nu m-ai ieste asa chelut smile

Deconectat

#30 2015-05-25 12:23:41

Rica
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2013-12-10

Pe aia mari ii poti scoate si pune singuri in colivie cateva ore pana mananca singuri.
Ii ciupeste ca nu mai vrea sa ii hraneasca.

Deconectat

Subsol forum