Nu ești autentificat.

#51 2015-06-07 13:46:09

adita
Administrator
Din: bucuresti
Data înregistrării: 2007-03-30

Re: nimfa aterizata

cred ca ar fi cazul sa le iei niste baietei daca iti permite spatiul ca sa termine cu scandalul.

" speranta moare ultima "

Deconectat

#52 2015-06-08 17:34:25

miki
Membru
Data înregistrării: 2013-09-14

Nu sunt sigura ca se termina, daca devin geloase una pe alta ? La tine ce se intampla cand un cuplu face oua ? Alte fetite nu se baga in cuibul lor ? Sau ii desparti pe familii ?
Plus ca la cat de greu se disting sexele, sunt sanse mari sa mai iau o fetita si atunci sa te tii..

Deconectat

#53 2015-06-08 20:38:19

miki
Membru

Adita, scuze ca te plictisesc, dar ai idee cum trebuie sa arate ouale ? Acum sunt 4, 2 albe si 2 mai inchise la culoare, le-am pus in lumina si par a avea ceva aglutinat acolo... Sunt total confuza.. E posibil sa am totusi pereche si sa fie 2 oua fertile ? ?
Deoarece una din ele e foarte agresiva si nu paraseste cuibul decat ca sa o cafteasca pe cealalta  - care incearca cu disperare sa intre in cuib - ma gandeam sa le desfiintez cuibul ca e prea stresant penbtru toti. Dar daca nu-s fetite amandoua si outele au pui ? Ce naiba sa fac ? Ai mai intilnit situatii din astea ?

Deconectat

#54 2015-06-09 08:26:18

Rica
Membru
Din: Bucuresti
Data înregistrării: 2013-12-10

Cele inchise sunt fertile.
Cele deschise, translucide le poti arunca.
Mai lasa cuibul cateva zile, panafac ouale 25-30 de zile.

Deconectat

#55 2015-06-10 22:18:03

miki
Membru

E clar ca misterul se va elucida cam pe la 1 Iul , când or ies pui or ne dumirim ca au făcut si ele ce au văzut la TV. Dacă ies pui, înseamnă ca nu exista metode de stabilire a sexului după penaj , deoarece baietelul are o coada tare dungata!
De asta e frumos sa ai tot felul de vietuitoare,îți oferă constant surprize.

Deconectat

#56 2015-06-11 22:38:29

adita
Administrator

La mine inca nu s-a ajuns la facut oua din fericire. Eu am 5 nimfe din care 2 sunt cupluri , 1 cuplu e format gresit pt ca sunt frate cu sora dar nu am ce sa le fac, iar cel singur tanjeste dupa o femela cuplata ( e telenovela cu nimfele mele).
Baieti cu coada dungata nu am mai intalnit... e ciudat. daca vor iesi pui atunci vei stii sigur ca ai pereche , pana atunci bafta cu ciudateii tongue

Deconectat

#57 2015-06-13 06:34:42

miki
Membru

Dar tu ai nimfele de ceva vreme, m-a mir ca nu ți-au făcut încă puiuti,deși nu știu ce o sa faci cu atâta pasarei !! Ai si perusii!
Ți as pune o poza cu transexualul meu,dar nu ma pricep.. Oricum, între timp lucrurile s-au calmat, la furtuna de acum 2 zile, Domnița speriata a fugit in bratele cavalerului si au petrecut noaptea împreuna in cuib! De atunci nu mai au loc violente conjugale, își schimba tura la clocit in buna înțelegere.
M am mai uitat o data la oua, dar si cele mai albe sunt coagulate înăuntru, așa ca nu am îndrăznit sa le arunc. N-o sa mai umblu la oua, o sa vedem peste 2 saptamâni dacă erau doar stricate sau au puiuti. Pana atunci, sanatate la toți pasaroii noștri!

Deconectat

#58 2015-06-18 19:56:26

adita
Administrator

Nu le-am dat cuib tocmai ca sa nu le vino vreo idee tongue Daca mi-ar face pui da-ti seama ca as lua-o razna pt ca in momentul de fata am 2 colivii care le tin la geam si chiar nu mai am spatiu pt altele. Tot planuiesc de ceva timp sa fac o voliera unde sa mut nimfele si sa isi faca de cap, dar niciodata nu raman cu finante disponibile.
Ce telenovela e cu motaii mei dar ce e cu ai tai smile)
Pt poze uite aici cum sa pui http://www.papagali.eu/viewtopic.php?id=1824

Deconectat

#59 2015-06-19 18:21:15

miki
Membru

Chiar voiam sa-ti scriu : telenovela s-a incheiat si nu prea !  Ieri "domnul" a calcat-o din nou pe Cicica ,ceea ce nu mi-a sunat a bine.. Azi au lasat cuibul liber mai mult de juma de ora asa ca am cercetat ouale si erau reci.. Le-am scos si le-am disecat . 2 clar infertile, dar 2 cu o chestie maro cum n-am vazut niciodata la ouale de gaina vechi..parca erau ceva vinisoare rosii..
Acum,seara, le-am desfiintat si cuibul si, bineinteles, il cauta prin toata cusca..
Deci tot nu stiu daca sunt pereche sau nu !!
Argumente ptr cazul ca "domnul" ar fi "doamna" sunt penajul de coada si faptul ca nu a dragalit-o niciodata pe Cicica , a calcat-o doar si pe urma a cam fugarit-o cand clocea..
Argum ptr cazul ca ar fi "domn" sunt : calcatul, clocitul pe rand cu Cici ( el ziua,ea noaptea) talia ( e mai mare ca Cici ,vizibil) caracterul de mascul alfa . De cantat,cantat  nu canta, dar are niste triluri pe care Cici nu le are ..
Trebuie sa iti spun ca am un nod in stomac la gandul ca isi cauta cuibul si ca dupa calcatura urmeaza o noua serie de oua,fertile sau nu..
Deci , habar n-am ce  urmeaza !
Merci ptr link, l-am vazut si eu dar nu sunt asa de experimentata ...stiu insa sa trimit pe mail , daca imi dai o adresa..

Deconectat

#60 2015-06-20 07:59:52

miki
Membru

Cred ca au tras cu ochiul la ce am scris ieri ptr ca azi dimineata i-am vazut dragalindu-se..Iar domnul ( ca incepe sa-mi fie clar) a tras si o cantare !!
O sa-i las sa vad daca se apuca din nou de ouat, caz in care le reinstalez cuibul (vai de capu' meu )..
Dar la tine, daca ai perechi nu fac oua daca nu le pui cuib ?? Sau fac si le scapa pe jos sau se strica ??
Mare belea !!

Deconectat

Subsol forum