Nu ești autentificat.

#1 2017-11-13 22:34:56

LarisaProca
Membru
Data înregistrării: 2017-11-13

Nimfa femela - sezon imperechere?

Buna seara! smile

Detin o nimfa femela care are putin peste 2 anisori.

Am primit-o cadou, iar cei de la pet shop-ul de unde a fost achiziotionata au spus ca este mascul.

Am mai avut o nimfa mascul cu multi ani in urma si stiam cam cum ar trebui sa se comporte un mascul, totusi aceasta nimfa nu se comporta la fel.

Nu am realizat ca este de fapt femela (intrucat este toata gri si nu puteam distinge de la inceput) in primul an pentru ca s-a comportat destul de normal, sperioasa la inceput.

In al doilea an, adica anul acesta, a inceput sa faca oua in vara. Prima oara a facut 3 oua, era speriata, nu stia ce trebuie sa faca cu ele. I s-au spart ouale si am decis sa i le iau. 3 saptamani mai tarziu a facut din nou oua, la fel, speriata, nu se atingea de ele. I le-am lasat aproximativ 2 saptamani, fara sa se uite la ele, apoi i le-am luat.

A treia oara a facut iar oua (7 oua), de aceasta data parea ca se obisnuise cu ceea ce are de facut; nu se mai simtea stresata, se apucase si de clocit, isi manca calciul si vitaminele fara sa se mai strambe (si in primele doua dati i-am suplimentat hrana cu vitamine si calciu pentru ca parea epuizata dupa fiecare ou facut).

I-am lasat ouale aproxamativ 2 saptamni, a stat sa le cloceasca, apoi o saptamana am fost plecati din oras si am dus-o unei cunostiinte sa aibe grija de ea timp de o saptamana. In a treia saptamana cat am fost plecati, nu s-a mai atins de oua, nu au mai interesat-o asa ca i le-am luat cand ne-am intors.

Am sperat ca se va potoli intrucat teoretic nu ar mai fi sezonul de imperechere. Din pacate, a facut a patra oara oua...si suntem in luna Noiembrie. Pana acum are doar 2, dar din ce imi dau seama, cred ca o sa mai faca.

Este extrem de atasata de prietenul meu si il vede ca pe un potential mascul. De cand a inceput sa faca oua, el nu a mai atins-o si a incercat sa reduca la minim contactul cu ea.

I-am scos din cusca toate obiectele ce o puteau intarata si de care voia sa se frece in speranta ca se va potoli si nu v-a mai intra in calduri. In aceasta perioada ma asigur ca are suplimentele de vitamine si calciu de care are nevoie.

Nu stiu ce am putea face mai mult pentru a o face sa scape de acest obicei, macar acum ca se apropie sezonul rece. Ma gandesc ca se poate imbolnavi la un moment dat daca face oua odata la 2 luni, nu cred ca este ceva normal.

Plus ca atunci cand cloceste, imi este mila sa o vad ca mananca odata pe zi doar si isi face nevoile odata sau de doua ori pe zi, nu cred ca e sanatos nici acest lucru...

Recunosc, ca nu am ajuns cu ea la veterinar inca, dar planuiesc sa o fac in viitorul apropiat.

Imi puteti spune va rog,daca ati mai experimentat asa ceva si ce sugestii aveti?

Ma tem sa nu fiu nevoita sa o dau altcuiva, deoarece nu poate renunta la ideea de a-l vedea pe prietenul meu ca pe un potential mascul, nu reusim sa o dezvatam de acest lucru. Imi este tare draga, chit ca pe mine nu prea ma mai suporta. sad

Multumesc mult si o seara faina tuturor! smile

Deconectat

#2 2017-11-14 09:25:43

Richard2017
Membru
Data înregistrării: 2017-09-01

Re: Nimfa femela - sezon imperechere?

Cred ca ar trebui sa aiba lumina mai putin de 10 ore pe zi. Cand se insereaza (~17-:00) stinge lumina in camera ei sau acopera colivia. Asa o sa se convinga ca e iarna big_smile

Deconectat

#3 2017-11-26 12:23:17

LarisaProca
Membru
Data înregistrării: 2017-11-13

Richard2017 a scris:

Cred ca ar trebui sa aiba lumina mai putin de 10 ore pe zi. Cand se insereaza (~17-:00) stinge lumina in camera ei sau acopera colivia. Asa o sa se convinga ca e iarna big_smile

Multumesc Richard! Voi incerca, desi colivia nu o tin aproape de geam, ii las lumina aprinsa cand stiu ca ajung tarziu acasa, mai ales ca acum se intuneca mai repede. Ma gandeam sa nu ii faca rau sa doarma mereu.

Este obisnuita ca atunci cand ii acopar colivia sa doarma, asa s-a invatat.

Deconectat

#4 2017-11-27 17:09:56

Olivia05
Membru
Data înregistrării: 2015-09-01

Are cuib?gaura cuibului o poate stimula sa faca oua (stiu,suna ..ciudat ) ,in cel mai bun caz poti sa ii scoti cuibul,sa reduci orele de lumina si sa-i adaugi in apa cateva zile zeama de lamaie ,cateva picaturi,nu multe ,se zice ca ar fi bune ,atat pentru a o stimula pe femela sa nu mai intre in perioada aceea ..dar si pentru apa,o ajuta sa fie limpede si mai curata,plus ca are vitamina c smile p.s. Daca o vei da si e atasata de prietenul tau ,bine nu-i vei face ..

Deconectat

Subsol forum