Nu ești autentificat.

#11 2019-05-24 08:46:16

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Re: Ajutor !

Puiul mic! Acum am vazut mesajul tau! Ce face? Daca nu primeste tratamentul adecvat de la veterinar ma tem ca nu-i va fi bine! Incearca sa iei de la farmacie glucoza solutie perfuzabila pt adulti si cu o seringa - fara ac - da-i pe cioc 2-3 picaturi. La ai mei avea efect!
De unde esti tu?

Deconectat

#12 2019-05-24 13:32:19

Alexia079
Membru
Data înregistrării: 2019-04-23

A murit. Am venit de la școală și l-am văzut pe podeaua coliviei. Când ma văzut a în început să se zbată, a murif în mâinile mele. Îmi pare rău de ea, dar măcar nu s-a chinuit prea mult și a murit cu mine. Nici nu știu dacă ar trebui să îmi iau alt papagal, am impresia că sunt blestemată, oricâtă gijă am de un animal tot moare. Merci totuși de răspunsuri, cu ocazia asta am aflat și cât de nepricepuți sunt veterinari la peruși. Eu oricum vroiam să merg pe bio-chimie, acum sunt sigură că o să mă fac veterinar specializat pe animale exotice, să ofer o șansă sărăcuțelor viețuitare.

Deconectat

#13 2019-05-24 18:58:24

Alexia079
Membru

Am decis să îmi iau o nimfă, poate sunt mai rezistente, oricum nu o iau acum, aștept să termin anul școlar, timp în care voi petrece timp cu nimfa mătuși mele, pentru z mă obijnui cu specia. Am vizitat iar magazinul de animale de unde am cumpărat-o pe Stor și am constatat că majoritatea papagalilor (peruși, nimfe, etc.) se îmbolnăvesc pe parcursul șederi acolo, uni au început de râie, alții diaree și tot așa, cred că ar putea fi și uni cu virusul polyoma (de care cred că era bolnavă Stor). Mă gândesc să îi anunț pe vânzători data viitoare când trec pe acolo. Oricum data viitoare o să cumpărăm din târg, de acolo a luat mătușa mea și părinții mei și lor le-au trăit. Îmi e așa dor de Stor, dar mă bucur că nu a suferit mai mult, aseară o vedeam suferind și am avut ceva asemănător unui atac de panică, dimineață am plecat de acasă cât de repede am putut, am sărit și peste micul dejun. Acum măcar știu că nu mai suferă.

Deconectat

#14 2019-05-26 19:07:38

Aventuriera
Membru
Din: Moldova
Data înregistrării: 2016-06-08

Îmi pare rău că a murit. Condoleanțe sad

"Ești responsabil pentru totdeauna de ceea ce ai îmblânzit"
Micul Prinț

Deconectat

#15 2019-05-27 10:26:13

avolina
Membru
Data înregistrării: 2008-11-17
Website

Imi pare tare rau!!! Sa nu mai spui ca esti blestemata!!! Lucrurile acestea se pot intampla oricui, ca sa fii mai bine pregatita atunci cand iti iei un animalut iti recomand sa te informezi inainte de a face pasul acesta. In cazul in care doresti sa-ti iei un alt perus sau nimfa cum am citit in ultimul tau mesaj iti recomand sa citesti acest forum sunt fff multe informatii pretioase despre ingrijirea lor! Insa iti recomand sa te linistesti un pic dupa moartea lui Stor, acum casa iti poate parea goala si sufletelul tau la fel de gol, dar stii ca fiecare fiinta este unica si nu o vei putea inlocui cu alta, de aceea ar fi bine sa-ti revii un pic si in timpul acesta sa te informezi despre cum sa ingrijesti papagalul pe care vrei sa-l iei. Sa ne tii la curent!
Din pacate asa e, cei care comercializeaza perusii nu se ingrijesc de sanatatea lor - pe mine ma apuca disperarea si nu mai intru in magazinele acelea!
Te imbratisez!

Deconectat

#16 2019-05-30 22:05:07

Alexia079
Membru

Salut, mulțumesc amundurora pentru încurajări. De fiecare dată când am un animal mă informez mult, foarte mult, sunt în sare să vorbesc ore întregi despre acea specie. Așa a fost și cu Stor, am fost informată, dar nu sunt veterinar și dacă Stor avea virusul polyoma (și sunt 80% sigură că asta era) atunci nici cel mai bun veterinar nu o putea salva. Acum m-am informat și despre nimfe, știu deja ce mutație de culoare vreau, ce vârstă ar trebui să aibă, știu cum să îmi dau seama de vârstă (aproximativ) și ce ar trebui să verific să mă asigur că e sănătos (și nu doar vizual cum fac ,,veterinari''). Totuși nimeni nu îi va lua locul lui Stor, și nici nu vreau asta. Tata i-a contruit un sicriu mic din lemn, cu un gemuleț în  partea de sus să o putem vedea, l-a dat cu ceară și îl păstrăm pe un radio, la el la casa de lângă stupină, unde nu venim decât vara în vizită. Biata mea Stor, era atât de slabă încă de când am luat-o și eu nici nu mi-am dat seama. Aș putea oare să chem autoritățile pentru că cei din magazin vând păsări gata bolnave ? Asta desigur dacă nu o rezolvă singuri. Ar ajuta oare cu ceva ? Nu prea cred totuși.

Deconectat

#17 2019-05-31 18:53:06

Aventuriera
Membru
Din: Moldova
Data înregistrării: 2016-06-08

Condoleanțe sad

Ultima modificare de Aventuriera (2019-06-02 11:48:16)

"Ești responsabil pentru totdeauna de ceea ce ai îmblânzit"
Micul Prinț

Deconectat

Subsol forum